Fotografik, reżyser filmowy, twórca prac graficznych i multimedialnych. W latach 90. XX wieku współpracował jako fotografik z wieloma polskimi magazynami mody i miesięcznikami.

W pierwszych latach XXI wieku przeprowadził się z Warszawy do Torunia i rozpoczął drogę ku filmowi. W 2006 roku powołał do życia, wraz z Pawłem Jaworskim, Festiwal Filmów z Diaskopu  wydarzenie łączące w sobie film, wideo-art i performance. I i II FFzD były imprezami towarzyszącymi toruńskiemu festiwalowi filmowemu Tofifest.

W 2007 roku Gładych wyreżyserował „filozoficzny spektakl multimedialny” pt. „Gyom, Tat, E(eeee)tam” oparty na bajkach Leszka Kołakowskiego. W 2009 roku powstały jego pierwsze filmy krótkometrażowe. Dokument o Teatrze Wiczy „Jadą z Mrożkiem” oraz fabularne etiudy „Trzy życzenia” i „Fire Women”. Filmy prezentowano na wielu festiwalach, w tym MFF Tofifest, International Kansk Video Festival (Rosja), Chicago Short Film Festival (USA), czy International Independent Film Festival Anonimul (Rumunia).

W 2010 roku Marcin Gładych znowu sięgnął do eksperymentu wizualnego i rozpoczął realizację nietypowego, parateatralnego serialu kryminalnego. Z zaplanowanej serii powstały dwa odcinki: „Odrobina Starości” i „Ostatni telefon”.

Hakerzy Wolności Dowiedz się więcej

W tym samym roku Gładych nakręcił film „Hakerzy Wolności”, który przyniósł mu pierwszy, ogólnopolski sukces. Film opowiadał o wyjątkowym wydarzeniu z czasów komunizmu w Polsce, czyli o akcji toruńskich naukowców, którzy włamali się w 1985 roku na antenę reżimowej telewizji publicznej. „Hakerów” pokazywano na festiwalach w Polsce i we Włoszech. Mieli także swój pokaz specjalny w Parlamencie Europejskim, a z projektem „Movies from the Heart of Poland” (produkcja MFF Tofifest) objechali 16 polskich miast. Dokument Gładycha zdobył też w 2012 roku Grand Prix Festiwalu Filmów Historycznych w Zduńskiej Woli.

Panoptikon Dowiedz się więcej

W tym samym 2012 roku premierę miał jego najgłośniejszy film, pełnometrażowy, fabularyzowany dokument „Panoptikon”, zwany „pierwszym polskim filmem społecznościowym”. Nakręcony wspólnie z Krystianem Wieczyńskim obraz opowiada o 100 latach z historii Torunia, widzianych przez pryzmat ludzi więzionych  w toruńskim areszcie śledczym – „Okrąglaku”.  

W 2017 roku podczas 15. edycji MFF Tofifest premierę miał najnowszy dokument biograficzny w reżyserii Gładycha i Adama Fisza pt. „Smugi”. Film opowiada o barwnym i szalonym, wielopokoleniowym rodzie toruńskich artystów Smużnych. I był to ostatni film Marcina Gładycha, reżyser zmarł w 2017 roku. 

 


Gładych jest aktywny także na innych polach. Od wielu lat prowadzi w Toruniu akcje fotograficzne: „Das Geburtstagfoto” i „Festiwal Jednego Gościa”.

W 2010 roku reżyser otrzymał za wkład w rozwój lokalnego kina Nagrodę Flisaka na festiwalu filmowym Tofifest z rąk jej patrona, Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Ciekawe linki