Fotografik, reżyser filmowy, twórca prac graficznych i multimedialnych. W latach 90. XX wieku współpracował jako fotografik z wieloma polskimi magazynami mody i miesięcznikami. W pierwszych latach XXI wieku przeprowadził się z Warszawy do Torunia i rozpoczął drogę ku filmowi. W 2006 roku powołał do życia, wraz z Pawłem Jaworskim (https://pl-pl.facebook.com/TeatrJaworski/), Festiwal Filmów z Diaskopu. To wydarzenie łączące w sobie film, swoiście pojęty video-art i performance było imprezą towarzyszącą toruńskiemu festiwalowi filmowemu Tofifest 2006.

W 2007 roku Gładych wyreżyserował „filozoficzny spektakl multimedialny” pt. „Gyom, Tat, E(eeee)tam” (https://youtu.be/EhGJAzLkqP0) oparty na bajkach Leszka Kołakowskiego. W 2009 roku wyreżyserował trzy pierwsze filmy krótkometrażowe. Dokument o Teatrze Wiczy „Jadą z Mrożkiem” (http://www.dailymotion.com/video/xdmb6x_marcin-gladych-jada-z-mrozkiem_shortfilms) oraz fabularne etiudy „Trzy życzenia” (https://vimeo.com/11038449) i „Fire Women”. Filmy prezentowano na wielu festiwalach, w tym na MFF Tofifest International Kansk Video Festival (Rosja), Chicago Short Film Festival (USA), International Independent Film Festival Anonimul (Rumunia). W 2010 nakręcił dwa odcinki nietypowego, parateatralnego serialu kryminalnego: „Odrobina Starości” i „Ostatni telefon”.

Hakerzy Wolności Dowiedz się więcej

Pierwszym ogólnopolskim sukcesem Gładycha był film „Hakerzy Wolności” (2010) mówiący o akcji naukowców z toruńskiego uniwersytetu, którzy włamali się w 1985 roku na antenę komunistycznej telewizji. Film pokazywano na festiwalach w Polsce i Włoszech. Miał także swój specjalny pokaz w Parlamencie Europejskim, a z projektem „Movies from the Heart of Poland” objechał 16 polskich miast. Zdobył też w 2012 roku Grand Prix Festiwalu Filmów Historycznych w Zduńskiej Woli.

Panoptikon Dowiedz się więcej

W 2012 miał też premierę jego najgłośniejszy film, pełnometrażowy fabularyzowany dokument „Panoptikon”. Zwany „pierwszym polskim filmem społecznościowym”, opowiada o 100 latach z życia toruńskiego aresztu śledczego, widzianych oczami więzionych tam ludzi. W tej chwili pracuje nad filmem 13-ty miesiąc” zajmującym się fenomenem sztuki Bruno Schulza (http://www.tofifest.pl/pl/news-2014/198).Od kilku lat Gładych prowadzi w Toruniu akcje fotograficzne – „Das Geburtstagfoto” (https://youtu.be/FvM5MpTcd70 ) i „Festiwal Jednego Gościa”. W 2010 roku Gładych otrzymał za wkład w rozwój lokalnego kina Nagrodę Flisaka na festiwalu filmowym Tofifest (nagrodzi patronuje Prezydenta Torunia Michał Zaleski).

Ciekawe linki