Lekarze Dowiedz się więcej

Podobno w ramach anegdoty niektórzy toruńscy przewodnicy pokazują na Łaziennej dowolny kawałek bruku i mówią, że to „miejsce zwichnięcia nogi przez Magdalenę Różdżkę w czasie kręcenia „Lekarzy”. Faktycznie, aktorka skręciła sobie nogę w kostce na tym bruku, bo jedna z kamienic przy Łaziennej „grała” jej dom, w tym arcypopularnym serialu telewizyjnym.

Pięć sezonów

Tak, na Łaziennej spotykamy się z jednym z lepszych polskich seriali. „Lekarze” emitowani byli  przez 5 sezonów w stacji TVN. Wypromowali Toruń w całej Polsce, co potwierdziły nagrody branży PR i reklamy. Zasadniczo ten punkt trasy filmowej jest tylko symbolem obecności ekipy „Lekarzy” w Toruniu. Tutaj, pod numerem 13 „mieszkała” Magdalena Różczka, czyli doktor Alicja Szymańska.

Sam serial był realizowany w kilkunastu lokalizacjach w centrum oraz na przedmieściach. Najważniejszy obiekt to fikcyjny szpital Copernicus, na który zaadaptowano znajdujące się na Bydgoskim Przedmieściu, piękne, modernistyczne centrum targowe „Park” z lat 20. XX wieku.

„Lekarze” byli klasycznym serialem medycznym w gwiazdorskiej obsadzie. Serial opowiadał o losach chirurgów jednego z toruńskich szpitali. Główna bohaterka – Alicja Szymańska (Magdalena Różczka), to młoda i ambitna lekarka, stawiająca pierwsze kroki w zawodzie. Jest przekonana, że ma opracowany plan na swoje życie. Jednak los przygotował dla niej niespodziankę. I to niejedną. Na ekranie pojawili się w głównych rolach tacy aktorzy jak Paweł Małaszyński, Danuta Stenka, Borys Szyc czy Katarzyna Bujakiewicz, a gościnnie zagrały takie sławy jak Ignacy Gogolewski czy Daniel Olbrychski. Zagrała też torunianka – Olga Bołądź. Ale największą gwiazdą okazała się być… Toruń

Toruń na topie

Toruń współfinansował serial, ale też dużo dzięki niemu zyskał. Obecność wizerunku miasta w „Lekarzach” została uznana przez branżowy miesięcznik „Press” za jeden z najlepszych w Polsce projektów w kategorii „product placement”, czyli lokowania produktu na ekranie (II m. w rankingu 2013). Wg pisma Toruń pokazano w bardzo nowoczesny sposób. Plusy sypały się za kompleksowość projektu, za rozmach w prezentowaniu i wykorzystaniu miejskich plenerów. Zdaniem „Press” dobrze wykorzystano fabułę (ucieczka głównej bohaterki z Warszawy do mniejszego, ale atrakcyjnego miasta) do promocji Torunia.

Dane z monitoringu mediów wg Press Service wskazały, tylko w 2015 roku ukazało się 800 publikacji o serialu i Toruniu. Z informacjami o grodzie Kopernika miało szansę zetknąć się prawie 450 mln odbiorców. WOW! Władze miasta na promocję w „Lekarzach” wydały w sumie prawie milion złotych. Opłacało się. Myślcie o tym dotykając (ręką lub wzrokiem) serialowego bruku lub ściany kamienicy numer 13.

Zobacz też:

Lokalizacja

GPS:

53.00956764322, 18.607009649277