Urodzony 3 listopada 1950 w Zagórzu Śląskim. Polski aktor, operator i reżyser filmowy. Twórca wybitnych, nagradzanych w świecie filmów dokumentalnych. Laureat „Paszportu Polityki” za rok 1993.

Już za pierwszy dokument , sportowy „Superciężki” (1984) zdobył nagrody. Sukcesem były też „Kostka cukru” (1987) o gonitwie Wielka Pardubicka, „Nienormalni” (1990) traktujące o niepełnosprawnych umysłowo dzieciach, „Miałem przyjaciela” (1996), „Olimpiada specjalna” (1996), „Kraj urodzenia” (2002) mówiący o wielkim spisie powszechnym w Polsce, „Born dead” (2004) o więźniu, który pracuje z dziećmi głęboko upośledzonymi, „Szczur w koronie” (2005), o alkoholiku Michale i jego bezskutecznej walce z nałogiem, „Wojownik” (2007) o sukcesie, upadku i powrocie znanego kick-boksera Marka Piotrowskiego.

Jako ostatnia, nagrody przyniosła mu „Wirtualna wojna” (2012) – opowieść o mężczyznach zafascynowanych drugą wojną światową i realizujących swoją historyczną pasję za pomocą najnowszych zdobyczy techniki. Film zdobył Polskiego Orła i nagrodę główną Gdańsk DocFilm.

Jacek Bławut dał się także poznać jako operator filmowy. Jest autorem zdjęć do kilku filmów fabularnych Marka Koterskiego (m.in. „Dzień świra”), a także do „Dekalogu X” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Jest również twórcą telenoweli dokumentalnej „Kawaleria Powietrzna”.

Spis jego nagród jest bardzo długi. Za „Nienormalnych” nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagroda FIPRESCI w Mannheim, wyróżnienie Jury w San Sebastian, Grand Prix festiwalu Człowiek w Zagrożeniu (Łódź), oraz wyróżnienie za największe wydarzenie artystyczne na festiwalu w Gdyni. Za „Miałem przyjaciela” nagroda specjalna na FF w Oberhausen i Grand Prix w Toronto. Grand Prix festiwalu Człowiek w Zagrożeniu i festiwalu dokumentów w Kantonie (Chiny) za „Wojownika”. Nagrody Jacka Bławuta można by wymieniać jeszcze długo.

Jeszcze nie wieczór Dowiedz się więcej

W 2008 roku zadebiutował jako reżyser filmu fabularnego doskonale przyjętym obrazem o mieszkańcach Domu Aktora Weterana, zatytułowanym „Jeszcze nie wieczór”. Film przyniósł mu nagrody Srebrnych Lwów na FF w Gdyni oraz „Jańcia Wodnika” na Prowincjonaliach.

Bławut jest wykładowcą Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Wykładał także w szkołach filmowych w Berlinie i Hanowerze oraz w Toruniu. Od 2003 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jest laureatem m.in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki „Laterna Magica” za działalność na polu kultury (1992), „Złotej Podkowy” za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym „Wakacyjne Kadry” w Cieszynie (2007) i „Złotej rybki” na XXXV Ińskim Lecie Filmowym za „artystyczną dojrzałość, otwartość na ludzi i pogodę ducha” (2008).