Urodzony 3 listopada 1950 roku w Zagórzu Śląskim. Polski aktor, operator i reżyser filmowy. Twórca wybitnych, nagradzanych w świecie filmów dokumentalnych. Laureat „Paszportu Polityki” za rok 1993.
Już za pierwszy dokument – sportowy „Superciężki” (1984) – zdobył nagrody na Festiwalu Filmów Sportowych w Tarnowie. Kolejne sukcesy przynosiły następne filmy: „Kostka cukru” (1987) o gonitwie Wielka Pardubicka, „Nienormalni” (1990) traktujące o niepełnosprawnych umysłowo dzieciach, „Miałem przyjaciela” (1996), „Olimpiada specjalna” (1996), „Kraj urodzenia” (2002) mówiący o wielkim spisie powszechnym w Polsce, „Born Dead” (2004) o więźniu, który pracuje z dziećmi głęboko upośledzonymi, „Szczur w koronie” (2005) o alkoholiku Michale i jego bezskutecznej walce z nałogiem oraz „Wojownik” (2007) o sukcesie, upadku i powrocie znanego kick-boksera Marka Piotrowskiego.
Jak na razie ostatnim filmem, jaki przyniósł Bławutowi nagrody jest „Wirtualna wojna” (2012) – opowieść o mężczyznach zafascynowanych drugą wojną światową i realizujących swoją historyczną pasję za pomocą najnowszych zdobyczy techniki. Film zdobył Polskiego Orła i nagrodę główną Gdańsk DocFilm.
Jacek Bławut dał się także poznać jako operator filmowy. Jest autorem zdjęć do kilku filmów fabularnych Marka Koterskiego (m.in. „Dzień świra”), a także do „Dekalogu X” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Jest również twórcą telenoweli dokumentalnej „Kawaleria Powietrzna”.
Wspomnieliśmy o kilku, a przecież spis jego nagród jest bardzo długi. Za „Nienormalnych” nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagroda FIPRESCI w Mannheim, wyróżnienie Jury w San Sebastian, Grand Prix na festiwalu Człowiek w Zagrożeniu (Łódź), oraz wyróżnienie za największe wydarzenie artystyczne na festiwalu w Gdyni. Za „Miałem przyjaciela” nagroda specjalna na FF w Oberhausen i Grand Prix w Toronto, a za „Wojownika” Grand Prix festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” i nagroda festiwalu dokumentów w Kantonie (Chiny). Twórca jest laureatem wielu nagród państwowych oraz za całokształt twórczości, w tym nagrody Ministra Kultury i Sztuki „Laterna Magica” za działalność na polu kultury (1992), „Złotej Podkowy” za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym „Wakacyjne Kadry” w Cieszynie (2007) i „Złotej rybki” na XXXV Ińskim Lecie Filmowym za „artystyczną dojrzałość, otwartość na ludzi i pogodę ducha” (2008).
Jeszcze nie wieczór Dowiedz się więcejW 2008 roku zadebiutował jako reżyser filmu fabularnego doskonale przyjętym obrazem o mieszkańcach Domu Aktora Weterana, zatytułowanym „Jeszcze nie wieczór”, który, jak już zapewne wiecie, w dużej części był kręcony w Toruniu (jego opis znajdziecie TUTAJ). Film przyniósł Jackowi Bławutowi Srebrne Lwy na FF w Gdyni oraz „Jańcia Wodnika” na Prowincjonaliach.
Bławut jest wykładowcą Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Wykładał także w szkołach filmowych w Berlinie i Hanowerze oraz w Toruniu. Od 2003 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.