Urodził się w Brodnicy, 4 marca 1975r. Od 1994 roku żyje i tworzy w Toruniu. Aktor, happener, mim, studiował Filologię Romańską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Od 1992 współtworzy jedną z ważniejszych, polskich scen teatry alternatywnego – Teatr Wiczy. Zrealizował z tą sceną wiele spektakli, wystawianych w kraju I poza granicami.

W latach 2006 – 2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania, od 2011r. gościnnie aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i Teatru Jaworski w Poznaniu. Realizuje warsztaty teatralne, cyrkowe, filmowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z monodramem „Ja, dyktator” Teatru Wiczy wystąpił na Festiwalu w Edynburgu. (http://culture.pl/pl/tag/krystian-wieczynski ). Na co dzień koordynuje działania teatralne I cyrkowe w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Jest również aktorem i reżyserem filmowym (http://www.filmweb.pl/person/Krystian+Wieczy%C5%84ski-614120 ). Jest jednym z najważniejszych postaci i animatorów regionalnego ruchu filmowego. Potwierdzeniem tego było przyznanie mu Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie, podczas Festiwalu Tofifest w 2007

Hakerzy Wolności Dowiedz się więcej Panoptikon Dowiedz się więcej

Jako aktor wystąpił w dwóch filmach krótkometrażowych niezależnego reżysera z Torunia Waldemara Grzesika. Nagradzanych na 30 festiwalach „Brat czeka na końcu drogi” (2005) oraz „Najświętsze słowa naszego życia” (2007). Zagrał także w niemalże wszystkich filmach Marcina Gładycha. Najważniejsze z nich to „Hakerzy Wolności” (2010) i „Panoptikon” (2012), którego był współreżyserem. W 2011 wystąpił w „Konfidencie” Rafała Kapelińskiego, a rok później w głównej roli w krótkometrażowym filmie Marcela Woźniaka „Caissa”. W 2014 pojawił się w etiudzie studenckiej „Szkodnik” Michała Modlingera z PWSFTviT w Łodzi. Widzieliśmy go także w kręconych w Toruniu „Lekarzach” (2014).

Podczas Tofifest 2016 miała miejsce polska premiera najnowszej produkcji z Krystianem pt. „Ewolucja gwiazd”. To seria filmów krótkometrażowych Bartłomieja i Piotra Bartosów, bedąca niezwykłym połączeniem świata nauki i sztuki.

Wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem Flisaka Tofifest (wraz z Radosławem Smużnym, 2007) i toruńskiej nagrody kulturalnej Kulturalny Krawat (2011). Za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy otrzymał główną nagrodę aktorską na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (1996). Uhonorowano go także nagrodą II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru (2003).