1409 Dowiedz się więcej Na ruinach Zamku Krzyżackiego w Toruniu powstała w 2001 roku komedia o Krzyżakach pt. „1409 – afera na zamku Bartenstein”

„1409 – afera na zamku Bartenstein”,

czyli Kompania M3

Pomysłodawcą filmu jest toruńska grupa satyryczna Kompania M3, będąca również autorem scenariusza i współproducentem filmu. Zespół M3 tworzyli bracia Paweł i Jarosław Jaworscy, Marcin Czyżniewski, Michał Naleśniak, Krzysztof Rybka i Maciej Wrzesiński. Komedia została wyreżyserowana przez Rafała Buksa i Pawła Czarzastego, współautorem scenariusza był Olaf Młyński z portalu filmforum.pl.

„1409” nakręcono w 2001 roku, ale dopiero w 2005 doszło do premiery podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.         W filmie zagrali m. in. Jan Machulski, Borys Szyc, Joanna Brodzik, Jerzy Bończak, Jan Wieczorkowski, Marcin Dorociński, Mateusz Damięcki i wielu innych.

Film opowiada historię załogi stojącego na obrzeżach Państwa Zakonnego małego zamku Bartenstein. Żyją w nim specyficzni Krzyżacy – najwięksi nieudacznicy w Zakonie. W ich rękach miecze stają się śmiertelnie niebezpieczne dla nich samych. Dookoła zamku kwitnie wioska sprytnych rzemieślników polskich, a w lesie wokół Bartensteinu siedzą pruscy partyzanci – chodzi o plemiona Prusów, nie Niemców – Prusaków. Tytułowa afera wybucha, gdy do zamku przybywa goniec z wiadomością od Wielkiego Mistrza. Mistrz chce skontrolować lochy zamkowe, a załoga Bartensteinu nigdy specjalnie nie kwapiła się do walki z partyzantami.

Toruński film był największym przedsięwzięciem niezależnego kina tamtych latDlatego szeroko pisały i mówiły o nim media krajowe i lokalne. Co ważne, w „1409” po raz pierwszy Toruń i związana z nim historia zagrały główną rolę i to w znakomitej obsadzie. Bo chociaż nasze miasto wiele razy stawało się planem filmowym, nigdy nie nakręcono w nim filmu „dedykowanego” duchowi tego miejsca, pokazującego przy tym bogactwo toruńskich lokalizacji filmowych, związanych ze średniowieczem.

Ruiny zamku były centrum logistyczno – konceptualnym filmu. Tu ulokowano największą liczbę planów: cele braci zakonnych, komnata Komtura, lochy i dziedzińce Bartensteinu. W filmie zagrały też  wnętrze kościoła św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim, nadwiślańska wyspa Kępa Bazarowa ,jako puszcza zasiedlona przez partyzantów pruskich, ruiny zamku jagiellońskiego Dybów i skansen przy Muzeum Etnograficznym.

Ekipa realizowała  zdjęcia także na dziedzińcu zamku w Golubiu oraz w parku w warszawskim Wilanowie.

 

Co tu jeszcze kręcono?

Panoptikon Dowiedz się więcej Marcin Gładych Dowiedz się więcej

W ruinach zamku krzyżackiego powstały też zdjęcia do „Epizodu 1939” będącego częścią filmu Marcina Gładycha „Panoptikon”.

Lokalizacja

Adres:

Przedzamcze 3, Toruń

GPS:

53.009386893215, 18.610711097717