1409 Dowiedz się więcej Na ruinach Zamku Krzyżackiego w Toruniu powstała w 2001 roku komedia o Krzyżakach „1409 – afera na zamku Bartenstein”. W gwiazdorskiej obsadzie, pełna absurdalnego humoru i bardzo toruńska. 

„1409 – afera na zamku Bartenstein”

czyli Kompania M3, a nie Kampania Mp3*

Wymyśliła ją toruńska grupa satyryczna Kompania M3, która także napisała scenariusz i współprodukowała film. Obraz reżyserowali Rafał Buks i Paweł Czarzasty. Film jest do dzisiaj pierwszym (i ostatnim jak na razie) spojrzeniem na Zakon Krzyżacki z innej perspektywy niż wizja „sienkiewiczowsko – matejkowska”. Nad pomysłem pracował cały zespół M3: bracia Paweł i Jarosław Jaworscy, Marcin Czyżniewski, Michał Naleśniak, Krzysztof Rybka i Maciej Wrzesiński. Współautorem scenariusza był Olaf Młyński z portalu Filmforum.pl

„1409” nakręcono w 2001 roku, ale dopiero w 2005 doszło do premiery podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W filmie zagrali m. in. Jan Machulski, Borys Szyc, Joanna Brodzik, Jerzy Bończak, Jan Wieczorkowski, Marcin Dorociński, Mateusz Damięcki i wielu innych. Zagrali zgraję na prawdę specyficznych postaci.

Krzyżacy groźni dla siebie samych

Film opowiada historię załogi stojącego na obrzeżach Państwa Zakonnego małego zamku Bartenstein. Żyją w nim specyficzni Krzyżacy – najwięksi nieudacznicy w Zakonie. W ich rękach miecze stają się śmiertelnie niebezpieczne… dla nich samych. Dookoła zamku kwitnie wioska sprytnych rzemieślników polskich, a w lesie wokół Bartensteinu siedzą pruscy partyzanci (chodzi o plemiona Prusów, nie Niemców – Prusaków). W takich warunkach musi zdarzyć się coś zaskakującego. I zdarza się.

Tytułowa „afera” wybucha, gdy do zamku przybywa goniec z wiadomością od Wielkiego Mistrza. Mistrz chce skontrolować lochy zamkowe, a załoga Bartensteinu nigdy specjalnie nie kwapiła się do walki z partyzantami…

We ♥ Krzyżaks!

Toruński film był największym przedsięwzięciem niezależnego kina tamtych latDlatego szeroko pisały i mówiły o nim media krajowe i lokalne. Co ważne, w „1409” po raz pierwszy Toruń i związana z nim historia zagrały główną rolę i to w znakomitej obsadzie. Bo chociaż nasze miasto wiele razy stawało się planem filmowym, nigdy nie nakręcono w nim filmu „dedykowanego” duchowi tego miejsca, pokazującego przy tym bogactwo toruńskich lokalizacji filmowych związanych ze średniowieczem.

Ruiny zamku były centrum logistyczno – konceptualnym filmu. Tu ulokowano największą liczbę planów: cele braci zakonnych, komnata Komtura, lochy i dziedzińce Bartensteinu. W filmie zagrały też miejscówki poza Zamkiem: wnętrze kościoła św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim, nadwiślańska wyspa Kępa Bazarowa (jako puszcza zasiedlona przez partyzantów pruskich), ruiny zamku jagiellońskiego Dybów i skansen przy Muzeum Etnograficznym.

Ekipa realizowała także zdjęcia na dziedzińcu zamku w Golubiu oraz w parku w warszawskim Wilanowie.

* podtytuł jest żartem z błędu, który bardzo często popełniano wymawiając nazwę tej toruńskiej grupy satyrycznej. Chłopaki z M3 tolerowali to bez problemu, ale po trzecim powtórzeniu mordowali daną osobę i zakopywali na ruinach Zamku.

Co tu jeszcze kręcono?

Panoptikon Dowiedz się więcej Marcin Gładych Dowiedz się więcej

W ruinach zamku krzyżackiego powstały też zdjęcia do „Epizodu 1939” będącego częścią filmu Marcina Gładycha „Panoptikon”.

Lokalizacja

Adres:

Przedzamcze 3, Toruń

GPS:

53.009386893215, 18.610711097717