Ta stacja na naszej trasie mieści się na ulicy św. Ducha. Mniej więcej w jej połowie, pod numerem 10/12 stoi gotycka kamienica zbudowana w XIII wieku, w której urodził się wielki, polski kompozytor.

Kazimierz Serocki Dowiedz się więcej

We wspomnianej kamienicy przyszedł na świat 3 marca 1922 roku Kazimierz Serocki (zm. 9 stycznia 1981 w Warszawie), wielki kompozytor, twórca muzyki do „Krzyżaków” Aleksandra Forda i „Potopu” Jerzego Hoffmana (nominowany do Oscara w 1974 r.). Serocki skomponował też muzykę do czternastu innych filmów fabularnych i około trzydziestu obrazów krótkometrażowych (dokumentalnych i animowanych).

Był też wielkim pianistą i wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej. To on – wspólnie z Tadeuszem Bairdem – stworzył prestiżowy festiwal Warszawska Jesień. Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej doceniając znaczenie Kazimierza Serockiego, organizuje do dziś Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski jego imienia.

Serocki to człowiek zagadkowy. Autor ścieżek dźwiękowych do prawdziwych superprodukcji, a jednocześnie twórca tajemniczy i nieznany szerokiej publiczności, stroniący całe życie od mediów i wywiadów. Może dlatego wciąż pozostaje nieodkryty i nieobecny w kulturze popularnej. A szkoda, bo jako muzyk ceniony jest na całym świecie, niestety bardziej zagranicą niż w kraju.

Laureat wielu nagród i jeden z czołowych przedstawicieli awangardy w nowoczesnej polskiej muzyce klasycznej, ma też w życiu epizod powstańczy. Jako żołnierz Powstania Warszawskiego był ciężko ranny w głowę, którą niemalże roztrzaskał niemiecki pocisk. Jak mówią biografowie, zadziwiał różnorodnością zainteresowań twórczych i ilością podejmowanych aktywności.

Warto poznać tę niezwykłą osobowość, a dobrym początkiem będzie na pewno wizyta w domu Jego narodzin.

Związek Kompozytorów Polskich przygotował znakomitą stronę o Serockim w ramach Polskiego Centrum Informacji Muzycznej, na którą zapraszamy. 

Lokalizacja

Adres:

ul. Ducha Świętego 10/12, Toruń

GPS:

53.0091384, 18.6035277