Jerzy Hoffman na Tofifest

Jerzy Hoffman na Tofifest

„Dla mnie ideałem reżysera był Charlie Chaplin, bo robił kino dla kucharek i dla intelektualistów. Jedni i drudzy się śmiali i płakali – mówi Jerzy Hoffman. To jeden z najbardziej uznanych polskich reżyserów, twórca popularnych adaptacji filmowych trylogii Henryka Sienkiewicza – „Pan Wołodyjowski”, „Potop” i „Ogniem i Mieczem”.

Jerzy Hoffman urodził się w 1932 roku w Krakowie. Kilka lat później został wywieziony na Syberię, skąd wrócił do Polski dopiero po zakończeniu wojny. W 1955 roku ukończył wydział reżyserii na moskiewskim WGiK-u. W tym samym roku debiutował jako reżyser — wraz z Edwardem Skórzewskim zrealizował dwa filmy dokumentalne „Czy jesteś wśród nich?! i „Uwaga, chuligani!”.

Prawo i pięść Dowiedz się więcej

W 1962 roku duet zrealizował pierwszy film fabularny „Gangsterzy i filantropi”. Składał się z dwóch komediowych nowel o przestępcach, którzy spotykają się w więziennej karetce. Hoffman i Skórzewski następnie nakręcili „Prawo i pięść” na podstawie powieści Józefa Hena „Toast”. Był on opowieścią o byłym więźniu obozu koncentracyjnego (w tę rolę wcielił się Gustaw Holoubek), który po II wojnie światowej osiedla się na Ziemiach Odzyskanych i podejmuje walkę z szabrownikami. Film jest jedną ze stacji naszej trasy, bo zdjęcia do „Prawa i pięści” realizowane były w Toruniu.

W 1965 roku Hoffman i Skórzewski nakręcili „Trzy kroki po ziemi”, stanowiący trzy nowele o ówczesnej rzeczywistości. Został on doceniony przez krytykę filmową, zdobywając Srebrny Medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Jego następną produkcją był „Pan Wołodyjowski”. Reżyser podkreślił swoje zamiłowanie do kina popularnego, realizując kolejną część Trylogii – „Potop”. Adaptacja filmowa powieści Sienkiewicza stanowi do dziś jeden z najpopularniejszych filmów w polskiej kinematografii. Wyprodukowane w 1974 roku dzieło zgromadziło w kinie 27 milionów widzów, co daje mu trzecie miejsce pod względem oglądalności w historii polskiego kina (po „Krzyżakach” w reż. Aleksandra Forda i „W pustyni i puszczy” w reż. Władysława Ślesickiego). „Potop” był nominowany do Oscara w 1975 roku.

Hoffman w jednym z wywiadów zauważa, że tworzył głównie kino historyczne: „Film historyczny sam w sobie, ani bogactwem kostiumów, ani scenami batalistycznymi nie przyciągnie widzów, jeśli nie ma w nim wartkiej akcji, wspaniałych charakterów. Sienkiewicz takie postacie stworzył. Nazwiska bohaterów Trylogii były przyjmowane jako pseudonimy przez partyzantów i powstańców.

Kolejne filmy Trędowata” i Znachor” również zgromadziły milionową publiczność. W 1997 roku Hoffman nakręcił „Ogniem i mieczem” – adaptację trzeciej części sienkiewiczowskiej trylogii (pierwszej chronologicznie w wydaniu książkowym). Zrealizował jeszcze „Starą Baśń” według prozy Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz pierwszy polski film w 3D „1920. Bitwa Warszawska.

Jerzy Hoffman został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in. Złotym Krzyżem Zasługi czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał Orła – nagrodę honorową przyznawaną przez Polską Akademię Filmową oraz Platynowe Lwy na festiwalu w Gdyni. Jest też laureatem Złotego Anioła Tofifest za Całokształt Twórczości.

Twórca „Potopu” przyznaje, że w kinie liczą się dla niego emocje: „Gdy idę do kina i jakaś scena chwyci mnie za gardło, wzruszy – to ja już idę za akcją i jestem wiernym widzem. A jeśli zostanę obojętny, to będę to oglądał z boku i na chłodno. Ja jestem po prostu reżyserem emocji, reżyserem emocjonalnym.

(biogram przygotował Marcin Radomski, biuro prasowe MFF Tofifest)