Urodzony w 1968 roku w Toruniu. Reżyser filmowy i animator ruchu turystycznego. Jest absolwentem biologii na UMK. Był wieloletnim prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu i członkiem zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Pomysłodawca i koordynator Toruńskiego Klastra Turystycznego.

Taksówkarz Dowiedz się więcej

Jako producent i reżyser filmowy od wielu lat promuje Toruń poprzez obrazy o zabytkach i ciekawych ludziach tworzących klimat i historię miasta. Niemalże wszystkie filmy dokumentalne Kruka sięgają do na wskroś toruńskich historii. Tak jest w przypadku jego największego, krajowego i międzynarodowego sukcesu, obsypanego nagrodami „Taksówkarza” (2008). Film zdobył m.in. nagrody na Tourfilm Brazil, UFFoA Festiwal w Ustce, FF Tallin; Festiwalu KULT OFF KINO w TVP Kultura (Nagroda publiczności), FF Opolskie Lamy, Filmowej Górze w Zielonej Górze, Offeliadzie w Gnieźnie i HAPPY END FF w Rzeszowie.

Spore znaczenie ma też dla Kruka świat muzyki. Nakręcił dotychczas trzy, momentami kontrowersyjne dokumenty o toruńskim środowisku muzycznym. Pierwszy to pełnometrażowy Homo Musicus” (2012), który był przekrojową wizją muzyki z Torunia. Kolejny „Ziggy Dust” (2015) uhonorowany został Złotym Aniołem konkursu LOKALIZACJE na festiwalu Tofifest. Film opowiada historię założyciela legendarnej punkowej grupy Bikini z Torunia. Najnowszy to „Republika – narodziny legendy” (2017) opowiadający historię tzw. „pierwszej Republiki”, istniejącej do chwili samorozwiązania zespołu w 1986 roku.

Ryszard Kruk ma też na koncie dokumenty o zabytkach architektury. „Toruń – klejnot gotyku” (2002) przybliża gotycką architekturę znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO toruńskiej Starówki. Katedra Św. Janów” (2004) to poetycka opowieść o toruńskiej katedrze (film zdobył 2. nagrodę na MFF „Tour Film 2004” w Poznaniu), zaś „Park Mużakowski – Muskauer Park” opowiada o kolejnym obiekcie na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, leżącym na granicy Polski i Niemiec Parku Mużakowskim.

Na co dzień reżyser prowadzi firmę KRUK Multimedia zajmującą się produkcją programów i filmów TV.